Elsrijklezing over de Middeleeuwen
Nieuws -> OntspanningBron: Stadsdorp Elsrijk
25-10-2025
Woensdag 5 november 2025 houdt letterkundige Frits van Oostrom de Elsrijklezing over de Middeleeuwen aan de hand van zijn studies over Van Maerlant, over de Vos Reynaerde en de mystica Hadewich.
Vrijmoedige woorden in een onvrije tijd
De Middeleeuwen waren een autoritaire tijd. Aan het gezag van kerk en staat viel nauwelijks te tornen. Misschien als men massaal de rijen sloot, zoals bij de boerenopstanden van de veertiende eeuw; maar ook die werden vaak bloederig neergeslagen. Individuele opstand, of zelfs maar kritiek, werd zelden gedoogd en meestal afgestraft.
Toch – en dat is een saillante parallel met meer moderne tijden – waren er soms schrijvers die de gevestigde orde tartten. Sterker nog: de “grote drie” van de dertiende-eeuwse Middelnederlandse letterkunde deden dat, elk op eigen wijze, alle drie – en precies dat maakt heel wat van hun grootheid uit. Jacob van Maerlant ventileerde zijn maatschappijkritiek via de spiegel van een encyclopedie van de natuur. Willem die de Reynaert maakte, zocht het in scherpe satire. Maar in zekere zin was het de mystica Hadewijch die het radicaalst positie koos buiten de gebaande paden van de samenleving en de kerk.

(Foto: Stadsdorp Elsrijk)
Frits van Oostrom
Frits van Oostrom
Frits van Oostrom behoort tot de top van de Nederlandse wetenschap. Hij had de hoge rang van universiteitshoogleraar (Utrecht) en was voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. Over de dichter Jacob van Maerlant en de vos Reynaerde schreef Frits van Oostrom al een boek; aan een boek over Hadewych werkt hij in deze jaren. In de Elsrijklezing wil hij daarvan een voorproefje geven, dat hopelijk naar meer zal smaken. In elk geval voor de schrijver zelf, die – zelf respectvol ongelovig - langzamerhand neigt tot de verrassende bevinding dat deze onnavolgbare mystieke vrouw ons misschien nog wel het meest te zeggen heeft.
Locatie en tijd
De Elsrijklezing wordt gehouden op woensdag 5 november 2025 van 20.00-22.00 uur in de grote zaal van het APGEN naast Huis Elsrijk, Graaf Aelbrechtlaan 140, 1181 SZ Amstelveen. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Een vrijwillige bijdrage na afloop wordt zeer op prijs gesteld.
Contact en aanmelden:
U dient zich voor de lezing aan te melden via: elsrijklezing@stadsdorpelsrijk.nl



