De uitvoering van 'Hulp bij het huishouden' onderzocht
Nieuws -> GemeenteBron: Gemeente Amstelveen
14-09-2011
De  Rekenkamercommissie van de gemeente Amstelveen heeft onderzoek laten doen naar  de uitvoering van Hulp bij het huishouden, onderdeel van de Wet maatschappelijke  ondersteuning (Wmo). 
    Conclusies? 
  De  uitvoering van het huidige Wmo-beleid en met name Hulp bij het huishouden gaat  grotendeels goed, al zijn er wel enkele aandachtspunten. De gemeenteraad is  slechts beperkt betrokken bij dit onderwerp en heeft onvoldoende handvatten om  – indien nodig – een sturende rol te vervullen.
  Waarom  dit onderzoek?
  De  gemeente Amstelveen is sinds de invoering van de Wmo in 2007 verantwoordelijk  voor de maatschappelijke ondersteuning van zijn burgers, waaronder hulp bij het  huishouden en de kortdurende huishoudelijke verzorging na een ziekenhuisopname.  Dit jaar moet de gemeente een nieuw Wmo-beleid opstellen. 
  Een  goed moment om te onderzoeken hoe het huidige Wmo-beleid wordt uitgevoerd. Die  ervaringen kunnen worden meegenomen bij de ontwikkeling van het nieuwe beleid.  Dat is belangrijk, omdat de uitvoering van de Wmo burgers direct raakt en omdat  er grote financiële belangen en risico’s mee gemoeid zijn.
  Uitvoering  Hulp bij het huishouden
  In  het onderzoek stonden twee vragen centraal. De eerste vraag was, of de  uitvoering van Hulp bij het huishouden in de Wmo op een doelmatige en  doeltreffende wijze plaatsvindt. Worden de gestelde doelen bereikt en staan de  daarvoor ingezette middelen in verhouding tot de resultaten die zijn behaald? 
  Overwegend  doelmatig en doeltreffend
  De  conclusie is dat de uitvoering van Hulp bij het huishouden overwegend doelmatig  en doeltreffend is. Er wordt grotendeels voldaan aan de uitgangspunten in het  Wmo-beleid. Zo kunnen cliënten kiezen uit verschillende aanbieders en hebben  zij de mogelijkheid om met een persoonsgebonden budget (pgb) zelf zorg in te  kopen. Er zijn uitgebreide kwaliteitseisen gesteld aan de aanbieders van Hulp  bij het huishouden en de minima worden ontzien in de heffing van de eigen  bijdrage. 
  Bij  de aanbesteding van Hulp bij het huishouden zijn de prijzen die de aanbieders  hanteren een belangrijk criterium voor het al dan niet afsluiten van een  contract. Ook de heffing van een eigen bijdrage en de controle op de  pgb-budgetten dragen bij aan een efficiënte inzet van middelen.
  Continuïteit  van de dienstverlening
  Er  wordt niet expliciet gecontroleerd, of de aan de huishoudens toegezegde en door  de gemeente betaalde huishoudelijke hulp ook echt wordt geleverd. Aangenomen  wordt, dat cliënten dit zelf controleren en aan de bel trekken bij de aanbieder,  of de gemeente wanneer dit niet het geval is. Een aandachtspunt is de  continuïteit van de dienstverlening bij ziekte, of vakantie van de  hulpverlener. Ook de communicatie over de (na)heffing van de eigen bijdrage kan  beter en duidelijker.

 
             
             
             
             
             
            

