Amstelveen wordt een rookvrije gemeente
Nieuws -> PolitiekBron: Herbert Raat
05-08-2018

(Foto Amstelveenweb.com - 2018)
Wethouder Herbert Raat (VVD) schrijft erover op zijn weblog
De tekst in ons politieke akkoord is duidelijk: 'Amstelveen  wordt een rookvrije gemeente. Rondom openbare gebouwen, schoolpleinen, OV  haltes en sportverenigingen mag niet meer worden gerookt.' Gisteren was er in de  uitzending van Nieuwsuur veel aandacht voor Amstelveen en het terugdringen van roken op straat.
    Sigaretten in een glaasje. Roken was  jarenlang de normaalste zaak van de wereld in Nederland. Ik kan me nog  herinneren dat tijdens verjaardagen standaard sigaretten in een glaasje op tafel stonden. Ook leraren stonden in de klas te roken en zelfs in  vliegtuigen kon je een sigaret opsteken.  In 20 jaar  is dat snel veranderd. Je kunt het je niet meer voorstellen dat iemand in een  restaurant een sigaret op steekt. Of dat je collega op kantoor een asbak op  zijn bureau zet en het op een paffen zet. Zo is roken iets van de vorige eeuw  geworden.
    Rookverbod op terras. Tot 2011 heb ik  gerookt en ik vond het vreemd dat iemand daar last van zou hebben. Als iemand  me op een terras aansprak of ik mijn sigaret wilde uitdoen vond ik dat heel  overdreven. Inmiddels begrijp ik dat het echt heel vies is voor andere mensen  en zeker als er kinderen in buurt zijn is het onacceptabel. Vorig jaar kondigde  het beroemde restaurant Amsterdam dan ook een rookverbod aan op het terras. Als liberaal vind ik niet dat roken  verboden moet worden. In je eigen omgeving, in je eigen auto, in je eigen huis  kun je roken. Maar niet meer in een omgeving, waar anderen, en vooral kinderen,  daar last van hebben.
  Het streven naar een rookvrije generatie ben ik het van harte mee eens. Een mooi voorbeeld is hoe de Groningse  verslavingsarts Robert van de Graaf dit daar op de kaart heeft gezegd. Toen hij  nog in de jeugdzorg werkte, viel het hem op hoe normaal iedereen het vond dat  jonge cliënten sigaretten kochten. Volgens hem zijn de meeste mensen die  verslaafd raken aan tabak, beginnen met roken omdat ze op jonge leeftijd  anderen zien roken. Eenmaal verslaafd is het heel lastig om daar weer vanaf te  komen. Daarom moeten we toe naar een situatie waarin het niet meer  vanzelfsprekend is dat kinderen volwassenen zien roken. Dan wordt de kans dat  zij later verslaafd raken en daarnaast mogelijk ernstige ziektes krijgen, veel  kleiner
  Zonde van het geld en gezondheid. Dit  betekent wel dat je rookverboden gaat krijgen. Nu mag je onder de luifel van  het Raadhuis niet meer roken. In de toekomst ook niet meer rondom openbare gebouwen,  schoolpleinen, OV haltes, ziekenhuizen en sportverenigingen. Of we het kunnen  handhaven is afhankelijk van de juridische mogelijkheden. Toch hoop ik vooral  dat rokers inzien dat het zonde is van het geld en hun gezondheid om door te  roken. Twintig jaar geleden konden we het niet voorstellen dat roken in cafés  en restaurant echt zou verdwijnen. Over twintig jaar denk ik dat we het ons  niet meer kunnen voorstellen dat je rokend op het terras heb gezeten, bij de  bushalte of het sportveld stond.

            
            
            
            
            
            

