Bijgewerkt: 14 november 2025

Struikelstenen
Charlotte van Montpensierlaan - 2025

Foto's -> Wereldoorlog II -> Van Toen naar Heden

StruikelstenenCharlotte van Montpensierlaan
Foto volgt
Bron: Boek Elsrijk in Oorlogstijd

Charlotte van Montpensierlaan 32
Barend Lion Paërl werd geboren in 1890 in Amsterdam. Barend was tandarts en trouwde in 1916. Zijn vrouw, Mietje Hijmans, was 10 maanden ouder dan hij en werd ook in Amsterdam geboren. Het echtpaar kreeg twee kinderen. Jo Paërl, de broer van Barend Lion, woonde bij het begin van de oorlog op de Keizer Karelweg 402.

Barend Lion en Mietje waren 53 en 54 jaar oud toen ze op dezelfde dag stierven in Sobibor. Ook hun zoon Lion Barend overleefde de oorlog niet. Hij stierf een half jaar na zijn ouders ergens in Polen, de exacte plaats is niet bekend. Hij was 26 jaar. Hun dochter Ans Philine overleefde als enige van het gezin de oorlog. Zij trouwde op 30 september 1942 in Amsterdam met Leopold (Hemmy) Nathans. Op 1 augustus 1943 kregen zij een dochtertje Vera, dat werd ondergebracht bij twee Haarlemse verpleegsters.

Ans en Hemmy doken onder, maar werden gearresteerd. Zij overleefden Bergen-Belsen. Zij kregen in 1946 een tweede dochter Miriam (Mieke). Inmiddels zijn Ans en Hemmy overleden. Hun oudste dochter Vera emigreerde naar New York, trouwde en kreeg drie kinderen. Eén van Vera’s zonen, David Semel, achterkleinkind van Barend Lion en Mietje Hijmans, is in Amerika filmregisseur en producer geworden. De jongste dochter Miriam van Ans en Hemmy  emigreerde naar Israël. De beide zussen Vera en Miriam, de dochters van Barend en Mietje Paërl-Hijmans, zijn inmiddels overleden.

Klik hier voor andere foto's in de categorie Wereldoorlog II