Gelijkenis wapenschilden - 2005
Foto's -> Geschiedenis -> Wapenschilden

(Eigen bewerking webmaster Amstelveenweb.com - 2005)
Bron: Boekje Gemeentearchief Amstelveen - Het Wapen van Amstelveen
Overeenkomsten en verschillen van de wapenschilden
In het Amsterdamse wapen is de balk met de St. Andrieskruisen verticaal geplaatst. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit dat de afbeelding, op een vlag die door de Amsterdamse handelsschepen werd gevoerd, de vlaggestok loodrecht naar beneden kwam te hangen. Verticaal dus.
Desondanks vertoont het Amsterdamse wapen - behalve met ons huidige gemeentewapen - een grote overeenkomst (zowel in schildfiguren als in kleur) met de gemeentewapens van:
Ouder-Amstel:
Twee dwarsbalken beladen met respectievelijk drie en twee St. Andrieskruisen.
Waveren:
Een dwarsbalk met twee kruisjes. Oudste afbeelding uit 1668.
Hieruit blijkt een gemeenschappelijk oorsprong. Aangezien Jan van Persijn alleen Amsterdam tijdelijk in leen kreeg, waartoe Ouder- en Nieuwer-Amstel evenals Waverveen vrijwel zeker niet hebben behoord, moet de oorsprong van deze wapens anders en later zijn dan dat van Amsterdam.
Wat precies het aantal kruisen per wapen heeft bepaald, is niet duidelijk. Misschien - zoals men vroeger wel veronderstelde - de 'ouderdom' van de betrokken plaatsen ? (Of in volgorde de plek waar de oudste kerk stond ?)
Eerst Ouderkerk het vroegere 'Aemstelle' (vijf kruisen), vervolgens Amstelveen (vier kruisen) daarna Amsterdam (drie kruisen) en als laatste Waveren (twee kruisen)?
Waveren is een probleem apart. Oorspronkelijk vormde het één heerlijkheid met Botshol en Ruige Wilnis en voerde dan ook één gemeenschappelijk wapen.
Het bestond uit een gouden veld met twee rode horizontale balken, waarop vijf witte schuine ruiten, drie boven en twee onder. Dit laatste wapen zou later alleen worden gevoerd door Waverveen.
Klik hier voor andere foto's in de categorie Geschiedenis
Copyright en Disclaimer | Amstelveen | RSS